بستن
Owls CMS
اينترونشن

اينترونشن

اينترونشن يا راديولوژي مداخله اي چيست ؟

 رادیولوژی مداخله ای که به اختصار IR نامیده می شود یکی از شاخه های تخصصی رادیولوژی است که با کمک دستگاههای سی تی اسکن ,سونوگرافی ,ام ارای , فلوروسکوپی ( همراه با تکنیکهای خاص و تخصص و مهارت لازم  پزشک ) تشخیص و درمان بیمار صورت می گیرد .

 بسیاری از بیماریهایی که در گذشته نیاز به جراحی های وسیع داشتند ,اکنون با کمک این تکنیک براحتی و بدون جراحی درمان می شوند تقریبا تمامی اقدامات اینترونشنال با ایجاد یک شکاف کوچک بر روی پوست قابل انجام می باشد  و در نتیجه عوارض  بسیار کمتری در بر دارد .

✔️ مزایای اقدامات اینترونشنال :

 کاهش خونریزی در حین عمل

 کاهش میزان عفونت

 کاهش زمان بستری

کاهش ریسک عمل

 کاهش درد

 بهبودی بیمار در مدت زمان کوتاه و در اغلب موارد بدون بیهوشی 

رادیولوژی مداخله ای پیوسته در حال پیشرفت است و در طی سالهای اخیر متخصصین این رشته با ابداعات و اختراعات وسایل مورد نیاز , خدمات بسیار ارزنده را به جامعه پزشکی ارائه کرده اند .

CVS

 نمونه برداری از پرزهای جفت جنین به جهت تشخیص ناهنجاریهای ژنتیکی قبل از تولد می باشد که توصیه می شود  بین هفته 11 تا 14 بارداری انجام شود. این نمونه برداری تحت هدایت دستگاه سونوگرافی همراه با بی حسی موضعی انجام می شود.

 

 PRT

در این روش با هدایت سی تی اسکن توسط سوزن نازک و بلند ترکیب چند داروی مخصوص ضد التهاب و مسکن به سطح درگیری ریشه عصبی تزریق می شود این عمل باید 3 تا 4 جلسه به فواصل 3 هفته انجام می شود

آمنیوسنتز

آسپیراسیون مایع اطراف جنین به جهت تشخیص قبل از تولد  است  و تحت هدایت دستگاه سونوگرافی انجام میشود . توصیه می شود که بین هفته 14 تا 18 بارداری انجام شود.

بيوپسي ( نمونه برداري )

یکی از دقیقترین روشهای تشخیص تومورها , بیوپسی سوزنی  است که تحت هدایت دستگاههای  تصویربرداری  همراه با بی حسی موضعی از بافت  یا ضایعه ( کبد , ریه , استخوان , پستان , تیروئید و...) نمونه برداری  و جهت تشخیص به پاتولوژی ارسال می گردد.

تخليه آسيت

برخی از بیماران مبتلا به سرطان ممکن است دچار تجمع مایع آزاد در شکم یا لگن شوند که باید با تعبیه کاتتر مخصوص در ناحیه مورد نظر آسیت را تخلیه نمود زیرا باعث تنگی نفس و یبوست می شود. درناژ آسیت تحت هدایت دستگاه تصویربرداری همراه با بی حسی موضعی انجام می شود و انتهای کاتتر توسط نخ بخیه و فیکساتور روی سطح پوست فیکس می گردد تا از خارج شدن کاتتر جلوگیری شود پس از تخلیه کامل آسیت  , کاتتر از بدن خارج می شود.

تخليه انواع كيست

کیستهای شکمی , تخمدان , پستان , کبد و... تحت هدایت دستگاه  تصویربرداری همراه با بی حسی موضعی توسط سوزنهای مخصوص تخلیه  و جهت سیتولوژی به آزمایشگاه ارسال می شود .

درناژ آبسه

کاتتر گذاری آبسه های شکمی ، لگنی و ... تحت هدایت دستگاه تصویر برداری همراه با بی حسی موضعی به جهت خارج کردن آبسه و عفونت می باشد و توسط یک رابط به کیسه وصل شده و درناژ برقرار می شود . این کاتتر توسط نخ بخیه و فیکساتور روی پوست فیکس شده تا کاتتر خارج نشود . پس از تخلیه کامل آبسه و انجام تصویر برداری جهت اطمینان کامل , کاتتر از بدن خارج می شود.

نفروستومي

قرار دادن کاتتر مخصوص داخل سیستم کلیه به جهت منحرف کردن مسیر ادراری در بیمارانی که انسداد حالب دارند که تحت هدایت دستگاه سونوگرافی و فلوروسکوپی همراه با بی حسی موضعی انجام می شود.

 انتهای کاتتر نفروستومی توسط نخ بخیه و پانسمان مخصوص روی پوست فیکس می گردد تا از درآمدن کاتترنفروستومی جلوگیری شود.

اجازه بدهیدایده های خود را با ما به اشتراک بگذارید و ما ایده های شما را به واقعیت تبدیل می کنیم.

تماس با ما