مدیریت اخبار

0 نظرات
1572
5 از 5
۰۸-اسفند-۱۳۹۵
درمانگاه شبانه روزی و مركز جراحی محدود سعادت آباد :

BMI نسبت وزن به (Kg) و مجذور قد (به متر) است. این شاخص نشان دهنده مقدار توده چربی بدن است . <p ">این روش در قرن نوزدهم ابداع و از دهه 1950 به عنوان روشی برای تعیین این که شخصی سالم است یا نسبت وزن و قد مناسبی دارد، به کار گرفته شد.

برای هیچ فردی یك وزن نرمال مشخص وجود ندارد، بلكه در هر فرد یك محدوده وزنی،‌سالم و نرمال محسوب می‌شود. وزن، بسته به میزان آب، ماهیچه و چربی بدن متغیر است. برای مثال ماهیچه سنگین‌تر از چربی است و بعلاوه باعث می شود فرد كالری بیشتری بسوزاند.

<p">BMI یا شاخص توده بدن به ما كمك می كند تا محدوده وزن نرمال خود را بدانیم و خطر بروز بیماریهای خاص را در خود ارزیابی كنیم.

 

<p ">   نرمال در گروههای سنی مختلفBMI  

BMI

گروه سنی

22

19-24

23

25-34

24

35-44

25

45-54

26

55-65

27

  به بالا65

 

درجات BMI

زیر ۵/۱۸ کمبود وزن

۹/۲۴ – ۵/۱۸ وزن نرمال 

۹/۲۹-۲۵ اضافه وزن 

۹/۳۴-۳۰ چاقی درجه ۱

۹/۳۹-۳۵ چاقی درجه ۲

بیشتر از ۴۰ چاقی مفرط و مرگبار

 

توصیه های جهت داشتن یك وزن ایده آل

عادت غذایی مناسب

ـ بیشتر بشقاب خود را از غذاهای پرفیبر پر کنید، مثل غلات کامل، حبوبات، سبزیجات وسالاد 

ـ از رژیم‌های لاغری غیر اصولی پرهیز کنید. رژیمهایی مثل رژیم پروتئین، بعضی از گروههای غذایی را حذف یا به شدت محدود می‌کنند. اگرچه کاهش وزن با این رژیم ها سریع صورت می‌گیرد اما بیشتر وزن دست رفته آب بدن است، نه چربی. کاهش وزن اصولی، آهسته و یکنواخت است و از ۱-۵/۰ کیلوگرم در هفته نباید فراتر برود.

ـ از میان وعده‌های سالمی همچون میوه‌ها، سبزیها، ذرت بوداده، بیسکوئیت سبوس‌دار، مغزها و... استفاده کنید 

ـ از غذا برای غلبه بر استرس یا خستگی استفاده نکنید. بجای آن از قدم زدن، دوش گرفتن یا صحبت با یک دوست استفاده کنید. 

 

 فعالیت فیزیکی مناسب 

ـ فعالیت فیزیکی را بطور منظم در برنامه روزانه خود قرار دهید. مثل پیاده روی صبحگاهی در هر روز یا رفتن به باشگاه ورزشی و انجام یک ورزش خاص در بیشتر روزهای هفته 

ـ بجای آسانسور، از پله‌ها برای بالارفتن استفاده کنید.

ـ پیاده به سر کار بروید. 

ـ در صورتی که محل کار شما دور است، یک ایستگاه زودتر از اتوبوس پیاده شوید یا اتومبیل خود را یک خیابان آنطرف تر پارک کنید. 

ـ انجام ورزشهای هوازی که شدت متوسط و مدت طولانی‌تر دارند، نسبت به ورزشهای بی‌هوازی که شدت بالا و مدت کوتاهی دارند، بیشتر چربی سوز هستند و به حفظ تناسب اندام بیشتر کمک می‌کنند. بهترین ورزشهای هوازی پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا وکوهنوردی هستند.

ـ انجام روزی ۴۵-۳۰ دقیقه فعالیت فیزیکی با شدت متوسط،حداقل ۵ روز در هفته توصیه میشود. این فعالیت باید اضافه بر فعالیت های عادی روزانه باشد.

 

این مطلب از طریق روابط عمومی مرکز جراحی و کلینیک شبانه روزی سعادت آباد تنظیم و تهیه شده است. تمام حقوق مادی و معنوی این محتوا محفوظ می باشد.

 

0.0
آخرین ویرایش: یکشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۵ ۱۵:۵۱
اخبار مشابه:
BMI شاخص توده بدنی

هنوز نظری وارد نشده است!

نظر خود را ارسال نمایید

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.