بستن
Owls CMS

مدیریت اخبار

آخرین اخبار پزشکی | درمان | سلامت و اطلاعیه های مهم حوزه پزشکی در بخش اخبار و مقالات منتشر می یابد.

Post Thumbnail

با کبودی و سیاهی دور چشم خداحافظی کنید

سیاهی دورچشم و تیرگی های اطراف چشم برای برخ تبدیل به یک مشکل شده است. مشکلی که علاوه بر برهم زدن زیبایی چشمان و چهره ، نگرانی هایی را در رابطه با سلامتی ایجاد می کند. برخی باوردارند که تیرگی و کبودی اطراف چشم ارثی است و هیچ کاری هم برای درمان نمی توان انجام داد اما این باور در طب سنتی و طب مدرن پذیرفته شده نیست چرا که با تغییرات صحیح در تغذیه و سبک زندگی به راحتی می توان مشکل سیاهی زیر چشم را برطرف کرد.کاشت مو

براساس مقالات متعدد و تحقیقاتی که انجام شده ارث و ژنتیک از علل شایع این بیماری محسوب می شوند. شاید خیلی از افراد از خود بپرسند اگر مسئله ژنتیکی است پس چرا در کودکی خبری از این سیاهی نبوده است؟! اما جواب این است؛ ممکن است در بدو تولد و کودکی این تیرگی وجود نداشته باشد اما معمولا بعد از سن بلوغ، جوانی و میانسالی خود را نشان می دهد. با این حال این بیماری در نژاد ما ایرانی ها و مردمان منطقه خاورمیانه (از طرف دریای مدیترانه یا کشور لبنان تا کشورهای پاکستان و هند) شایع‏تر است.

علت و دلیل اصلی سیاهی دور چشم

سیاهی زیر چشم هم در زنان و هم در مردان دیده می شود، ولی به دلیل مسائل هورمونال در خانم ها بیشتر بروز می‏کند. البته غیر از عوامل ژنتیکی می توان به عوامل زمینه ای زیر هم اشاره کرد:

 رسوب ملانین در لایه درم

 عادات غلط غذایی (مصرف همزمان بعضی مواد غذایی مانند ماست و ترشی، کله پاچه با حلیم، برنج و ترشی و...)

 ورم اطراف چشم (بعد ازبین رفتن ورم و شل شدن)

عروق وریدی برجسته در اطراف چشم

 شل شدن پوست پلک

کم خونی

 بیماری های تیروئیدی

 برخی بیماری های هورمونی

حساسیت های پوستی (اگزمای سرشتی یا اتوپی)

استرس

بعد از ابتلا به بعضی عفونت های التهابی

این عوامل باعث به وجود آمدن سیاهی در اطراف چشم می شوند. عواملی مثل خستگی، بی خوابی، قرار گرفتن در معرض آفتاب و تغییرات هورمونی ماهانه زنانه هم نقش چشمگیری در تشدید سیاهی دور چشم دارد.

در بروز سیاهی دور چشم سن و کم خوابی را دست کم نگیرید

 افزایش سن هم دلیل دیگری برای بروز تیرگی دور چشم است. در مرحله سالمندی تغییر رنگ در بیشتر نقاط پوست رخ می دهد که می توان به تغییر رنگ پوست پلک و دور چشم اشاره کرد که اکثر این تغییر رنگ ها دائمی می شوند. استرس، کم خوابی و بی خوابیاز دلایل شایع غیر ژنتیکی هستند. البته کمبود خواب و استرس تا حدودی با هم در ارتباط هستند. در اغلب بیماران، تیرگی از زیر چشم شروع و به پلک، پیشانی و اطراف بینی و گونه ها گسترش پیدا می کند و به دلیل ظاهر ناخوشایندی که ایجاد می کند باعث می شود فرد بیمار خسته، افسرده و مسن تر از سنش به نظر برسد، به همین دلیل درمان سیاهی زیر چشم اهمیت ویژه ای دارد.

سیاهی دور چشم کبودی را چطور درمان کنیم؟

 تیرگی دورچشم به خصوص اگر از نوع آناتومیکی و ژنتیکی باشند، درمان خاصی ندارند. البته می توان تیرگی هایی که به دلیل ابتلا به بیماری ایجاد شده اند را با درمان بیماری برطرف کرد. فردی هم که دچار کم خوابی و استرس است اگر این دو مشکل را حل کند، به تدریج مشکل تیرگی دور چشمش برطرف خواهد شد. با این حال نسخه های طب مدرن و طب سنتی برای درمان این مشکل را بخوانید.

 متخصصان طب مدرن چه توصیه ای دارند

سیاهی دور چشم و کرم درمانی:

 در طب مدرن سیاهی دور چشم درمان قطعی و صد درصد ندارد؛ اما استفاده از کرم های ضدسیاهی دور چشم در بعضی افراد مشکل را تاحدودی کاهش می دهد. این دسته از کرم های مذکور تغییراتی را در گردش خون عروق پوست پلک به وجود می آورند، به همین دلیل تاحدودی از تجمع خون وریدی در پلک جلوگیری می کنند و باعث کاهش سیاهی دور چشم می شوند، ولی آن را ازبین نمی برند و به طور کامل درمان نمی کنند. همچنین کرم های مصرفی باید مورد تایید پزشکان طب رایج باشد و نباید از برندهای متفرقه که فاقد اعتبار هستند، استفاده شوند.

درمان سیاهی دور چشم با تکنیک های جدید:

 تکنیک هایی مثل بعضی از انواع لیزر و لایه بردار های شیمیایی خفیف هم می تواند در کاهش سیاهی دور چشم موثر باشند؛ ولی اثر این تکنیک ها در افراد، متفاوت و غیرقابل پیش بینی است. به علاوه موردتوافق همه متخصصان نیست و می توان گفت این نوع درمان موقتی است.

درمان سیاهی دور چشم با طب سنتی

 مزاج تان را بررسی کنید:

 از دیدگاه طب سنتی بیشتر افرادی که مزاج گرم یا خشک دارند، ممکن است دچار مشکل تیرگی پوست در اطراف چشم شان باشند. این افراد معمولا کسانی هستند که در درون شان احساس حرارت و گرمی می کنند، پوست شان خشک است، معمولا یبوست دارند و از نظر روحی و روانی پرخاشگرند و زود عصبانی می شوند. خشکی مزاج که برتمام بدن غالب شود باعث چروکیدگی پوست و تیرگی دور چشم هم می شود که با اصلاح مزاج برطرف خواهد شد.

 به این نکات دقت کنید

 افرادی که مزاج گرم و خشک دارند باید از خوردن غذاهایی که طبع گرم مانند فلفل، ادویه و غذاهای تند دارند، پرهیز کنند یا از شرایطی که در آنها ایجاد خشکی می کند مانند بی خوابی، عصبانیت های مکرر و کارهای پراسترس دوری کنند.

 از طرفی مصرف غذاهایی با طبع سرد و غذاها و میوه های ملین مانند کاهو، آلو، لبنیات و... در ازبین بردن این حالت و تیرگی دور چشم در این افراد موثر خواهد بود. البته بعد از اصلاح مزاج، استفاده از روغن های موضعی مانند روغن بنفشه، روغن کدو و روغن بادام شیرین نیز می تواند در بهبود این حالت موثر باشد. .

رفع کبودی و سیاهی دور چشم  با این نکات!

 برای رفع این حالت یعنی افزایش سودا و رسوبش، بهترین روش اصلاح تغذیه است. با توجه به فصل زمستان و زمان میوه انار، اولین پیشنهاد برای بهتر شدن رنگ رخسار و رفع تیرگی های صورت به خصوص سیاهی زیر چشم و تولید خون صالح، توصیه می شود روزانه میوهاناریا آب طبیعی آن را ( ۳ لیوان در هفته) میل کنید یا بنوشید. آب اناری که ترش و شیرین باشد، بهترین انتخاب است و این میوه به تقویت کبد انسان کمک می کند.

 صبحانه مربای هویج بخورید

 دومین پیشنهاد برای بهتر شدن رنگ رخسار و از بین بردن این خلط سرد و خشک در بدن مصرف هویج است. می توان از هویج در صبحانه به شکل مربا و میان وعده به صورت آب هویج و در وعده های ناهار و شام به صورت هویج پلو با گوشت چرخ کرده و دارچینیا خورش هویج استفاده کرد. علاوه بر این هویج هم مقوی کبد و طحال است و به تقویت قوای جنسی افراد (به خصوص مربای هویج که با عسل پخته شده باشد) کمک می کند.

برای درمان سیاهی دور چشم سبک زندگی تان را عوض کنید

 به طور کلی افراد بالغ حداقل به ۶ ساعت خواب نیاز دارند و بهترین زمان آغاز خواب از ساعت ۱۰شب است. بوییدن سیب و خوردن فالوده ای از سیب رنده شده و کمی گلاب به همراه عسل در ساعت ۸شب می تواند با کمک تقویت قلب به ایجاد خواب عمیق در فرد کمک کند. می توانید داخل بینی تان را با روغن کدو از عصر تا شب حداقل سه بار چرب کنید. این عمل باعث ایجاد خواب عمیق در افراد می شود.

برای درمان  سیاهی دور چشم به چشم ها نگاه کنید!

 دور چشم بسیار حساس است و بدون تجویز پزشک نمی توان از لایه بردارهای عمیق روی این نواحی به راحتی استفاده کرد. از دیدگاه طب سنتی ایرانی چشم آینه دِماغ (مغز) است و اختلالات عصبی، اضطراب، نگرانی، ترس و بی خوابی همگی در ایجاد تیرگی و چروک دور چشم موثرند.

 برای درمان سیاهی دور چشمدور این خوراکی ها خط بکشید

 مزاج افراد با توجه به شرایطی که دارند، در سنین مختلف، فصل های سال، اقلیم ها و... متغیر است، به همین دلیل و دلایل دیگری مثل شرایط روحی و روانی، مسافرت به اقلیم های مختلف و غذاهایی که فرد می خورد، ممکن است تیرگی دور چشم پررنگ یا کمرنگ شود. بعضی تیرگی های دور چشم، ناشی از تجمع مواد زاید در بدن مانند خلط سرد و خشک در داخل بدن یا داخل دِماغ است.

 مهم ترین عواملی که باعث افزایش این خلط می شوند عبارتند از:مصرف بیش از حد غذاهای آماده، فست فودها، سس ها، گوشت های مانده، بادمجان، کلم، عدس و قهوه. با مصرف زیاد این مواد، سودا در خون افزایش پیدا کرده و در جاهایی از بدن رسوب می کند که یکی از آنها اطراف چشم است که باعث تیرگی دور چشم یا لکه هایی در پوست می شود.

 

Post Author
روابط عمومی
مرکز جراحی و کلینیک شبانه روزی سعادت اباد

کلینیک سعادت آباد فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ به عنوان مرکز جراحی محدود آغاز کرد. در سال ۱۳۸۸ مدیران این مجموعه بر آن شدند تا با مبنا قرار دادن استانداردهای جهانی در پزشکی مجموعه ای را فراهم آورندکه یکی از کاملترین و مجهزترین مراکز پزشکی ایران و خاورمیانه باشد. برای رسیدن به این منظور مدیریت و کارشناسان این مجموعه بررسی دقیقی بر نحوه خدمات رسانی مراکز درمانی داخلی و خارجی انجام دادند. در نهایت پس از تحقیق و شناخت نقاط قوت و ضعف سیستم های درمانی مختلف، کلینیک سعادت آباد با روش های نوین علمی و با محوریت ارتقاء کیفیت درمان و بهره گیری از فن آوری ITفعالیت خود را آغاز کرد.


هنوز دیدگاهی وارد نشده است!

دیدگاه خود را ارسال نمایید

پست الکترونیکی شما انتشار پیدا نمی کند.

همه چیز درباره ویروس کرونا COVID-19جهت اطلاعات بیشتر درباره این ویروس می توانید از بخش اخبار و مقالات مرکز استفاده نمایید.

اینجا بیشتر بخوانید